Loty godowe pszczół
Jak wyglądają loty godowe pszczół?

Matka pszczół po raz pierwszy wylatuje ze swojego tak zwanego domu, czyli ula w piątym albo szóstym dniu życia. Zanim do tego dojdzie , w ten czas pszczoły robotnice zaczynają atakować , po czym przez parę minut bieg ona po plastrach , zaczyna flustrowac skrzydłami i potem przyciąga je światło dzienne, którego dotychczas unikała, biegnie ku wylotowi, a potem opuszcza swoje zamieszkanie, opuszcza potem swój ul.

Pierwszy lot matki, polega na zorientowaniu się z najbliższym otoczeniem, które je otacza, i przy okazji wypróbowuje swoje siły, co zazwyczaj trwa dość krótko. Kopulacja trutnia z matka może jedynie potrwać podczas lotu i to tylko w pewnej wysokości nad ziemia . Trutnie znajdujące się w ulu zupełnie nie reagują na obecność matki, przywabiane są tylko podczas lotu. Trutnie przywabiane są głównie poprzez feromony i związki zapachowe wchodzące w skład substancji matecznej oraz poprzez inne feromony.

Loty matek odbywają się w ciepłą, słoneczną i bezwietrzna pogodę, w godzinach najczęściej miedzy dwunastą siedemnastą. Dużą role odgrywa również temperatura powietrza . Im lepsza pogoda na okres lotów godowych , tym więcej trutni znajduje się w powietrzu i są wtedy większe szanse na unasienienie matki.