Gniazdo pszczół
Jak wygląda gniazdo pszczół?

W rodzinie pszczół w warunkach naturalnych nowa rodzina po oddzieleniu się od macierzyństwa znajduje swoje nowe siedlisko w pomieszczeniach, które sobie wcześniej wyszukały.

Często można spotkać je przy drzewach , są to zazwyczaj dziuple , a w miejscach poza terenami leśnymi możemy je zauważyć na przykład we wnękach skalnych albo tez w przestrzeni miedzy kamieniami. Takie pomieszczenie musi zapewnić całej rodzinie przede wszystkim bezpieczeństwo , ochronę przed wiatrem , opadami atmosferycznymi, ale również przed ostrym oświetleniem. U pszczół miodnych gniazdo wcale nie stanowi budowli n jeden sezon, jest ona tak zwanym tworem , który jest użytkowany przez cała rodzinę w ciągu wielu lat.

Rola takiego gniazda ma wiele funkcji, a dokładniej mówiąc to: umożliwia chów swojego potomstwa, które wymaga specjalnych warunków i służy do gromadzenia i przechowywania zapasów pokarmu. Zapewnia pszczołom całoroczne ich przebywanie . W warunkach normalnych, naturalnych na gniazdo pszczół składa się kilka plastrów przytwierdzonych do powały pomieszczenia, które zwisają pionowo i przeważnie odlegle do siebie. Pszczoła miodna jak i pozostałe gatunki rodzaju buduje plastry z czystego wosku.